home

Alle vinnere av Heddaprisen

Oversikt over vinnere av Heddaprisen.

Antall kategorier og benevnelsene av disse har endret seg opp gjennom årene. For mer presise angivelser, samt juryens begrunnelser og oversikt over de nominerte, se hver enkelt år i historikken.


ÅRETS FORESTILLING

(kalt Beste oppsetning 1998 – 2002, Årets teaterprosjekt 2006 – 2008, Beste forestilling 2009)

1998: «Skjønnhetsdronninga» av Martin McDonagh, regi Yngve Sundvor, Trøndelag Teater.
1999:  «Sult» etter Knut Hamsun, regi Yngve Sundvor, Nationaltheatret i samarbeid med Oslo Moderne Teater.
2000: «Personkrins 3:1» av Lars Norén, regi Björn Melander, Det Norske Teatret.
2001: «Amadeus» av Peter Shaffer, regi Carl Jørgen Kiønig, Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.
2002: «There» av Jo Strømgren, Jo Strømgren Kompani, co-produsert av BIT Teatergarasjen, Haugesund Teater, Projekttheater Dresden og Lithuanian Dance Information Centre.
2003: «Hvem er redd for Virginia Woolf?» av Edward Albee, regi Svein Sturla Hungnes, Oslo Nye Teater.
2004:  «Purpur og gull», basert på tekster og musikk av Åge Aleksandersen, regi Catrine Telle, Trøndelag Teater.
2005:  «Peer Gynt» av Henrik Ibsen, regi Robert Wilson, Det Norske Teatret.
2006:  «Bollywood Ibsen – Fruen fra det indiske hav», regi Erik Ulfsby, Oslo Nye Teater.
2007: «Markens grøde» av Knut Hamsun, regi Sebastian Hartmann, Nationaltheatret.
2008: «Mann=Mann», regi Tore Vagn Lid, samarbeid mellom Rogaland Teater og Transitteatret.
2009: «En vanlig dag i Helvete», basert på tekster av Tor Ulven, regi Ole Anders Tandberg, Nationaltheatret.
2010:  «Vi som er hundre» av Jonas Hassen Khemeri, regi Nina Wester, Rogaland Teater.
2011: «Det eviga leendet», Verk Produksjoner, etter Pär Lagerkvist, co-produksjon Black Box Teater.
2012: «Abrahams barn» av Svein Tindberg, regi Kjetil Bang-Hansen, Det Norske Teatret.
2013: «Stalker», Verk Produksjoner, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Black Box Teater og Teaterhuset Avant Garden.
2014: «Perpleks» av Marius von Mayenburg, regi Glenn André Kaada, Rogaland Teater.


BESTE REGI

1998: Yngve Sundvor for «Skjønnhetsdronninga», Trøndelag Teater.
1999: Stein Winge for «Il Trittico» av Puccini, Den Norske Opera.
2000: Alexander Mørk-Eidem for «Ingenting om nattergalen» av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.
2001: Runar Hodne for «Nokon kjem til å komme» av Jon Fosse, Nationaltheatret.
2002: Tamas Ascher for «Historier frå Wienerskogen» av Ödön Horváth, Det Norske Teatret.
2003: Kjetil Bang-Hansen for «Hvem er Ernest?» av Oscar Wilde, Nationaltheatret.
2004: Gábor Zsámbéki for «Teatermakeren» av Thomas Bernard, Nationaltheatret.
2005: Sebastian Hartmann for «John Gabriel Borkman» av Henrik Ibsen, Nationaltheatret.
2006: Sofia Jupither for «Svevn», Nationaltheatret.
2007: Øyvind Osmo Eriksen for «Gjengangere», Hålogaland Teater.
2008: Anne-Karen Hytten for «Vildanden», Trøndelag Teater.
2009: Eirik Stubø for «Rosmersholm, Nationaltheatret.
2010: Victoria Meirik for «Antigone», Trøndelag Teater.
2011: Peer Perez Øian for «Sjuk ungdom» av Ferdinand Bruckner, Det Norske Teatret.
2012: Sigrid Strøm Reibo for «Black Rider», Hålogaland Teater og  «Misantropen», Rogaland Teater.
2013: Oskaras Koršunovas for «Peer Gynt», Torshovteatret, Nationaltheatret
2014: Tyra Tønnessen for «Ekte kjærlighet – fritt etter Camilla Collett», Agder Teater og «Besøk av gammel dame», Trøndelag Teater.


FREMRAGENDE SCENEPRESTASJON

(utdelt t.o.m. 2005)

1998: Even Stormoen for rollen som Harpagon i «Den gjerrige» av Molière, Rogaland Teater.
1999: Anne Krigsvoll for rollen som Idun i «Skammen» av Bergljot Hobæk Haff, Nationaltheatret.
2000: Trond Espen Seim for roller i «A Clockwork Orange»,  «Erasmus Montanus og «Keiser og Galilæer».
2001: Terje Strømdahl for rollen som Salieri i «Amadeus»
2002: Arlene Wilkes for rollen som Velma i «Chicago» av John Kander, Fredd Ebb og Bob Fosse, Oslo Nye Teater
2003: Laila Goody for rollen som Cathrine i «Bevis» av David Auburn, Trøndelag Teater
2004: Jan Grønli for rollen Bruscon i «Teatermakeren» av Thomas Bernard, Nationaltheatret
2005: Nina Ellen Ødegård for rollen som Josie i «Måne for livets stebarn», Rogaland Teater


BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER

(kalt Beste kvinnelige hovedrolle 2006 – 2013)

2006: Ingunn Beate Øyen for rollen som Richard II, Det Norske Teatret.
2007: Birgitte Larsen for rollen som Laura i «Glassmenasjeriet», Nationaltheatret.
2008: Kjersti Sandal for rollen som Anna i «Karl og Anna», Rogaland Teater
2009: Birgitte Victoria Svendsen for rollen som Mary Tyrone i «Lang dags ferd mot natt», Teatret Vårt.
2010: Trine Wiggen i tittelrollen i «Valerie Solanas skal bli president i Amerika», Torshovteatret, Nationaltheatret.
2011: Heidi Gjermundsen Broch for rollen som Diana i «Next to Normal», Det Norske Teatret.
2012: Ane Dahl Torp for rollene som Shen-Te og Shui-Ta i «Det gode mennesket fra Sezuan», Det Norske Teatret.
2013: Gisken Armand for rollen som Jeg i «Jeg forsvinner» av Arne Lygre, Nationaltheatret
2014: Mariann Hole for rollen som Lulu i «Lulu Pandoras Eske – en monstertragedie», Nationaltheatret.

 

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER

(kalt Beste mannlige hovedrolle 2006 – 2013)

2006: Øystein Røger for rollen som Den Ukjente i «Til Damaskus», Nationaltheatret.
2007: Sven Nordin for rollen som Isak Sellanrå i «Markens grøde», Nationaltheatret.
2008: Anders Baasmo Christiansen for rollen som Hamlet, Riksteatret.
2009: Mads Ousdal for rollen som Ivan i «Brødrene Karamasov», Nationaltheatret.
2010: Anders Mordal for rollen som dr. Stockmann i «En folkefiende», Trøndelag Teater.
2011: Henrik Mestad for rollen som mesteren i  «Faderen» av August Strindberg, Torshovteatret.
2012: Mattis Herman Nyquist for rollen som Alceste i «Misantropen» av Molière, Rogland Teater.
2013: Ingar Helge Gimle for rollen som Willy Loman i «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, Trøndelag Teater.
2014: Vidar Magnussen for rollen som seremonimester i «Shockheaded Peter», Det Norske Teatret.


BESTE KVINNELIGE MEDSPILLER

(kalt Beste kvinnelige birolle 2006 – 2013)

2006: Lise Fjeldstad for rollen som Den eldre kvinna i «Svevn», Nationaltheatret.
2007: Hildegunn Riise for rollen som bestemoren i «Tvillingar», Det Norske Teatret.
2008: Mari Maurstad for rollen som Miss Lamont i «Singin' in the Rain», Oslo Nye Teater.
2009: Kirsti Stubø for rollen som Hermione i «Andromake», Det Norske Teatret.
2010: Valborg Frøysnes for rollen som Mariedl i «Presidentinnene», Teatret Vårt.
2011: Liv Bernhoft Osa for rollen som Fru Fåttnok i «Uskyld» av Dea Loher, Nationaltheatret.
2012: Gjertrud Jynge for rollene som Maria Steuber i «Tida og Rommet», og Christina Mannon i «Sorga kler Elektra», begge Det Norske Teatret.
2013: Kine Bendixen for rollen som Jackie Kennedy i  «Prinsessedrama» av Elfriede Jelinek, Trøndelag Teater
2014: Renate Reinsve for rollen som lærer i «Besøk av gammel dame», Trøndelag Teater.


BESTE MANNLIGE MEDSPILLER

(kalt Beste mannlige birolle 2006 – 2013)

2006: Nils Ole Oftebro for rollen som Mariano i «Et spansk stykke», Nationaltheatret.
2007: Pål Sverre Valheim Hagen for rollene som Bjørn Disel i «Verdas mest forelska par» og Hanen i «Ingen skriv til obersten», begge ved Det Norske Teatret.
2008: Morten Espeland for rollen som Peter Karpati i «Den arabiske natta», Det Norske Teatret.
2009: Pål Rønning for rollen som Anders i «Guttene i skyggen» av Lars Norén og Hermann Orm i «Folkeutryddelse - eller leveren min er meningsløs» av Werner Schwab, begge på Den Nationale Scene.
2010: Christian Skolmen for rollene Bjørge i «Hustyrannen» på Nationaltheatret og Richard Løvehjerte i «Ørkenstormer», Litteraturhuset.
2011: Herman Bernhoft for rollen som Osvald i «Gengangere», Teatret Vårt.
2012: Torbjørn Eriksen for rollen som Orin Mannon i «Sorga kler Elektra», Det Norske Teatret.
2013: Espen Klouman Høiner for rollene som Biff Loman i «En handelsereisendes død» av Arthur Miller og Ivar Zolen i «Bør Børson Jr.» av Johan Falkberget, Harald Tusberg og Egil Monn-Iversen, begge Trøndelag Teater.
2014: Sigmund Sæverud for rollen som Lucky i «Mens vi venter på Godot», Riksteatret og Det Norske Teatret.

 

ÅRETS BARNE/UNGDOMSFORESTILLING

(kalt Beste barne- og ungdomsforestilling 2003 – 2013)

2003: «Tre mødre – ex auditorio» av Dansdesign, Black Box Teater.
2006: «Trollprinsen» av Sverre Waage, regi Sverre Waage, Det Norske Teatret.
2007: «Betre utan ball» av Glenn Belden, regi Øyvind Osmo Eriksen, Det Norske Teatret
2008: «Vinterdvale» av Heleen Verburg, regi Odette Bereska, Teatret Vårt.
2009: «Jungelboka» av Alexander Mørk-Eidem, basert på boken av Rudyard Kipling, regi Erik Ulfsby, Det Norske Teatret.
2010: «Før det ringer» av Liv Heløe, regi Cecilie Mosli, Brageteatret.
2012: «Veggen», regi Trond Birkedal, Hordaland Teater.
2013: «Eg - Ik, Ich, I» av Oscar van Woensel, regi Jonas Corell Petersen, Det Norske Teatret.
2014: «Hundre hemmeligheter» av Anne Marit Sæther, regi Kjersti Haugen og Anne Marit Sæther, Cirka Teater, Trøndelag Teater, Riksteatret og Trondheim Voices/Midtnorsk Jazzsenter.


BESTE SCENOGRAFI/KOSTYMEDESIGN

(kalt Beste scenografi/kostyme/lysdesign 2002 – 2009, Beste visuell design 2010 – 2012) 

1998: Unni Walstad for «Guten og stjerna» av Barbro Lindgren og Georg Riedel, Det Norske Teatret.
1999: Iben Sandemose for «Englepels», Totalteatret.
2000: Aage Gaup og Berit Marit Hætta for scenografi/kostymer til «Vølunds kvad» av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.
2001: Gerd Zoe Christiansen for scenografi på «Tigerhagen» av Hollow Creature, Black Box Teater.
2002: John-Christian Alsaker for scenografi på «Antons villfaring» av Erlend Loe og Jan Eggum, Det Norske Teatret.
2003: Kari Gravklev for scenografi til «Seieseiarens song» av Daniel Danis, Det Norske Teatret.
2004: Ingrid Nylander for kostymene til «La Cage aux Folles», Oslo Nye Teater.
2005: Christian Friedländer for «Kongsemnerne», en samproduksjon mellom Nationaltheatret, Det Kongelige Teater og Dramaten.
2006: Jurate Paulekaite for scenografien til «Til Damaskus», Nationaltheatret.
2007: Nora Furuholmen og Joakim Moe Røisland for scenografi, kostymer og lysdesign til «Gjengangere», Hålogaland Teater.
2008: Ingrid Tønder for det visuelle konseptet til «Den arabiske natta», Det Norske Teatret.
2009: Ellen Ruge for scenografi til «Rosmersholm», Nationaltheatret.
2010: «Vi som er hundre» av Jonas Hassen Khemeri, regi Nina Wester, Rogaland Teater.
2011: John-Kristian Alsaker, Torbjørn Ljunggren og Øyvind Wangensteen for scenografi, video og lys til «Ti liv», Torshovteatret, Nationaltheatret.
2012: Boya Bøckman for video og lysdesign til De Utvalgtes «Kunsten å bli tam», Black Box Teater.
2013: Roger Gihlemoen for animasjon til «Jack og Bønnestengelen», Teater Manu
2014: Bård Lie Thorbjørnsen for kostymer og scenografi til «Besøk av gammel dame», Trøndelag Teater.


BESTE AUDIOVISUELL DESIGN

(f.o.m. 2013)

2013: Lawrence Malstaf for scenografien til Blikktrommen av Günter Grass/Armin Petras, Hålogaland Teater.
2014: Eirik Hegdal, Asle Karstad og Trondheim Voices for musikk og lyddesign til «Hundre Hemmeligheter», Cirka Teater, Trøndelag Teater, Riksteatret og Trondheim Voices/Midtnorsk Jazzsenter.

 

SÆRLIG KUNSTNERISK INNSATS

(kalt Åpen klasse 1998 – 2004, Særlig faglig innsats 2005 – 2008 og Årets begivenhet 2009)

1998: Kristin Bredal for lysdesign på «Seks øyne» («Tabu» og «Babels barn»), Den Norske Opera.
1999: Jo Strømgren for koreografi av «Bindingsverk» og «10 år etter», co-produsert av BIT Teatergarasjen.
2000: Marit Moum Aune for idé, konsept og dramatisering av «Genanse og verdighet» av Dag Solstad, Nationaltheatret.
2001: Lisbeth Narud for sitt kunstneriske arbeid med dukketeaterforestillingene «Tommelise», Riksteatret og «Petter Blå», Hordaland Teater.
2004: Dramatikeren Jesper Halle for «Lilleskogen», Trøndelag Teater.
2005: Staben på Rogaland Teater.
2006: Sogn og Fjordane Teater for researchbasert teamarbeid og produksjon av «Saman skal vi leve».
2007: Per Chr. Revholt og Ket Iren Lødemel for musikalsk arrangering og fremførelse av Brechts/Weills «Tolvskillingsoperaen»samarbeidsprosjekt Riksteatret/Teatret Vårt.
2008: Tormod Lindgren scenografi til «@lice», et samarbeidsprosjekt Riksteatret/Rikskonsertene.
2009: «Operasjon Almenrausch», Tore Vagn Lid.
2010: Sogn og Fjordane Teater og teatersjef Terje Lyngstad for satsingen på ny, norsk dramatikk med regionalt perspektiv.
2011: Oslo Internasjonale Teater for sine iscenesatte lesninger av utenlandsk samtidsdramatikk.
2012: Thorbjørn Harr, Mariann Hole og Jan Gunnar Røise for Komilab 1-7 på Torshovteatret, Nationaltheatret.
2013: De Utvalgte - som alltid søker nye veier i sitt scenespråk.
2014: Ensemblene i forestillingene «Fruen fra havet» og «Perpleks», begge Rogaland Teater.

 

ÅRETS DEBUTANT

(utdelt 2003 – 2008)

2003: Bjørnar Teigen for «Det tredje tegnet», Teatret Vårt.
2004: Lasse Kolsrud for dramatisering og regi av «Bikubesong», Det Norske Teatret.
2005: Ingrid Bolsø Berdal. Skuespiller ved Det Norske Teatret.
2006: Dramatikeren Erlend Sandem for «Ned til sol» og «Strekkoder».
2007: Alexander Rybak for rollen som Spelemannen i «Spelemann på taket», Oslo Nye Teater.
2008: Christopher Nielsen for teksten til «Verdiløse menn», Torshovteatret (Nationaltheatret).

 

BESTE SCENETEKST

(utdelt fra 2015)

2014: Alan Øyen og Andrew Wale for originaltekst til «Coelacanth», Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche, Riksteatret, BIT Teatergarasjen.

 

ÆRESPRISEN

2002: Wenche Foss
2003: Jon Fosse
2005: Espen Skjønberg og Toralv Maurstad.
2008: Elsa Nordvang, Barneteatrets leder i fra 1973 til 2002.
2010: Edith Roger
2012: IdaLou Larsen
2014: Verdensteatret

 

Aksel Waldemars minnepris

Se oversikt over vinnere av Aksel Waldemars minnepris her